Aktualności - Stowarzyszenie "POKOLENIA"
Aktualności - Stowarzyszenie "POKOLENIA"

Czytaj więcej...„Akademia Aktywnego i Świadomego Seniora” zaprasza mieszkańców Oświęcimia powyżej 60 roku życia do skorzystania z bogatej oferty przygotowanej z myślą o nich w tym roku.
W ramach projektu seniorzy mogą nieodpłatnie wziąć udział m.in. w wyjazdach kulturalno-turystycznych. Pierwszy z nich odbędzie się 6 kwietnia br. do Teatru Śląskiego w Katowicach na adaptację powieści Kazimierza Kutza pt. „Piąta strona świata” w reżyserii Roberta Talarczyka.
Tydzień później 50-osobowa grupa będzie mieć okazję obejrzeć znaną i lubianą aktorkę Annę Guzik w monodramie pt. „Singielka” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
W maju i czerwcu osoby starsze zwiedzą najważniejsze budowle świata w Parku Miniatur w Inwałdzie, skansen w Wygiełzowie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Zapisów na poszczególne wyjazdy można dokonać w sekretariacie Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu przy ul. Czecha 8, od poniedziałku od piątku, w godz. 7.00-15.00.
W pierwszej kolejności udział w wycieczkach mają zagwarantowany osoby, które dotychczas nie korzystały z tej formy aktywizacji! Warto zaprosić zatem mamę lub babcię na wycieczkę z nami!Czytaj więcej...

Przypominamy, że w ramach projektu oferujemy także seniorom pulę biletów do kina, które można zrealizować w Oświęcimskim Centrum Kultury na wybrany seans filmowy. Od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30-18.30 czynna jest „Świetlica seniora”, gdzie można nawiązać kontakty towarzyskie, skorzystać z kawiarenki, zajęć aktywizujących, gier stolikowych, poradnictwa. Dwa razy w tygodniu odbywają się także zajęcia ruchowe i twórcze. Seniorzy mogą również skorzystać z pomocy prawnej.

Wszystkie działania w ramach Akademii są bezpłatne.

Projekt realizowany jest do czerwca tego roku przez Stowarzyszenie „Pokolenia” przy DDP w Oświęcimiu w partnerstwie z Dziennym Domem Pomocy w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób starszych na lata 2012-2013.

Szczegółowy plan wyjazdów kulturalno-turystycznych w 2013 r.:

06.04.2013    Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
                      Kazimierz Kutz - „Piąta strona świata”.  Adaptacja i reżyseria - Robert Talarczyk
Śląsk, a właściwie jego mała cząstka – Szopienice, dziś dzielnica Katowic. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego „Piątej stronie świata”.

13.04.2013    Teatr Polski w Bielsku Białej
                    „Singielka” Monodram w reżyserii Jacka Bończyka w wykonaniu Anny Guzik
Alicja jest piosenkarką estradową. Mieszka samotnie i tak naprawdę żyje życiem swoich najbliższych. Alicja jest świadomą „singielką“, a nawet uważa, że jest w tzw. najlepszym momencie swojego życia.
Wskutek nieoczekiwanych zdarzeń jej pozornie poukładany świat nagle się zmienia...

15.05.2013      Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie - w programie zwiedzanie Parku z przewodnikiem + niespodzianka
Podczas międzykontynetalnej podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk można podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. W ciągu zaledwie jednego dnia można stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka, czy koło Muru Chińskiego.
Podczas długiej podróży dookoła świata można odpocząć na ławeczkach w urokliwych zakątkach parku, ciesząc się widokiem pięknego ogrodu i kolorowych kwiatów.

22.05.2013  Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie   -w programie zwiedzanie skansenu z przewodnikiem
Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem pozyskanym wraz z obiektem. Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730.

05.06.2013  Muzeum Zamkowe w Pszczynie -w programie zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, spacer po parku
Powstałe 9 maja 1946 r. jest jednym z najcenniejszych muzeów - rezydencji w Polsce. Mieści się w dawnym zamku książąt pszczyńskich, wzniesionym w XV wieku a następnie wielokrotnie przebudowywanym.
W programie zwiedzanie jednej z niewielu rezydencji w Polsce, która zachowała w zdecydowanej większości swoje oryginalne, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku wyposażenie.

12.06.2013  Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu - w programie zwiedzanie Parku z przewodnikiem + niespodzianka
Park to niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy : żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.  Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.
Park to edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. Miejsca widokowe dają możliwość wyciszenia i podziwiania Beskidu Śląskiego.

Stowarzyszenie „Pokolenia” przy Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu zaprasza oświęcimskich seniorów do nowo utworzonego Międzypokoleniowego Klubu Samopomocy.

Projekt powstał z myślą o integracji dwóch pokoleń: dziadków i wnuków i zakłada współpracę międzypokoleniową pomiędzy młodzieżą, a osobami starszymi. Naszym celem jest przełamanie stereotypów międzypokoleniowych, aktywizacja oświęcimskich seniorów oraz pobudzenie aktywności, kreatywności i twórczości wśród uczestników klubu.

W ramach funkcjonowania ośrodka wsparcia zaproponujemy mieszkańcom miasta Oświęcim różnorodne międzypokoleniowe bloki tematyczne:

- integracyjne, w tym wspólne przygotowanie prażonych i wycieczka nad jezioro Chechło;

- wymiany umiejętności m.in. w zakresie kulinariów, multimediów, twórczości, informatyki;

- edukacyjne w zakresie regionu i obrzędów tradycyjnych, w tym zwiedzanie zabytków Oświęcimia, opracowanie strojów regionalnych oraz przygotowanie zabawy andrzejkowej;

- artystyczne, czyli spotkania ze sztuką i kulturą, w tym wykonywanie ozdób świątecznych i udział w projekcji filmu 3D.

Przez cały okres trwania projektu uczestnicy będą mogli korzystać z kącika prasowego z ciekawymi pozycjami czytelniczymi, gier i zabaw stolikowych, poradnictwa w zakresie uprawnień i możliwości seniorów oraz kawiarenki z drobnym poczęstunkiem.

Nasz ośrodek będzie pełnić funkcję klubu seniora w integracji z młodzieżą. Siedziba klubu mieści się w budynku Dziennego Domu Pomocy, przy ul. Czecha 8. Do dyspozycji uczestników sale do zajęć twórczych, pracownia komputerowa, sala gimnastyczna, sala świetlicowa, kuchenka z poczęstunkiem oraz ogród.

Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne.

 

Ośrodek czynny jest w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 15.00-19.00.

Startujemy już w najbliższy poniedziałek- 3 września!

Więcej informacji pod nr tel. 33/841-17-81 do godz. 15.00 lub kom. 790-287-967 w godzinach otwarcia klubu.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Oświęcim.

Czytaj więcej...

Po wakacyjnych przygotowaniach ruszamy z nowymi projektami.

Wczoraj na Pikniku Organizacji Pozarządowych rozpoczęliśmy realizację projektu "Seniorze (z)orientuj się!", dofinansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert na realizację zadań z pomocy społecznej.

Setki seniorów odwiedzających piknik wyposażyliśmy w ulotki z zasadami zwiększającymi ich bezpieczeństwo w domu i na ulicy, mapy miejsc przyjaznych seniorom z powiatu oświęcimskiego oraz co cieszyło się największym zainteresowaniem w odblaski: opaski, smycze, kamizelki.

W najbliższych miesiącach zapraszamy na prelekcje w Oświęcimiu i Kętach z przedstawicielami policji, straży miejskiej, rzecznikiem praw konsumenta.

W miejscach, gdzie bywają osoby starsze pojawią się wkrótce plakaty "bezpiecznego seniora".

Czytaj więcej...
Twórczą pracą trzech pokoleń zainaugurowaliśmy realizację projektu "WSPÓLNY MIANOWNIK - pokoleniowe spotkania z kulturą", współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. Czytaj więcej...
W piękną, słoneczną sobotę nasz ogród tętnił życiem, a młodzi, młodsi i najstarsi tworzyli niezwykłe kolaże.
Inspiracją dla artystów był obraz Tycjana "Alegoria życia ludzkiego".
Losowo dobrane międzypokoleniowe grupy warsztatowe stworzyły 12 niesamowitych dzieł. Artystyczną pieczę nad zajęciami sprawowały plastyczki Ala i Marta, a wsparcie organizacyjne zapewniły wolontariuszki Ania i Usia. Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...Czytaj więcej...
Prace powstałe podczas warsztatów można będzie obejrzeć podczas wystawy na Gali projektu, która odbędzie się 27 października w Galerii Książki. Już dziś zapraszamy!

Czytaj więcej...Stowarzyszenie „Pokolenia" Przy Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu
zaprasza
młodzież do 18 r.ż.,
dorosłych 18-55 lat
oraz seniorów 55+
z powiatu oświęcimskiego do udziału w projekcie „WSPÓLNY MIANOWNIK- pokoleniowe spotkania z kulturą".

Zapraszamy już teraz do zgłaszania się na międzypokoleniowe warsztaty:

1. „Tycjanowskie wariacje o życiu"- zajęcia twórcze – 23 czerwca 2012

2. „Światło i cień"- warsztat teatru cieni- 21-22 września 2012

3. „Taniec to moc"- warsztaty taneczne- 28-29 września 2012

4. „Regionalne smaki"- warsztaty kulinarne- 27 października 2012

Szczegółowe informacje, zapisy na poszczególne zajęcia lub cały cykl od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00:
osobiście : Oświęcim, ul. Czecha 8 (budynek żłobka);
telefonicznie : 33/ 841-17-81; 790 287 967;
mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udział w projekcie jest bezpłatny!

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, w ramach konkursu ofert na realizację zadań w dziedzinie kultury „MECENAT MAŁOPOLSKI".

bip Oswiecim
©2018 Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu