Aktualności - Osoby Starsze
Kalambury11 lipca 2008r ponownie w naszym domu zagościła młodzież z Miejskiego Gimnazjum Nr 4 w Oświęcimiu. Tym razem nasi młodzi goście zaproponowali naszym Seniorom zabawę w KALAMBURY. kalamb6.jpgkalamb3.jpg
Kalambury, z franc. calembourg, to gra wyrazów z podwójnym znaczeniem, służąca
za dowcip i rozrywkę towarzyską, nader rozpowszechniona od czasów Ludwika XIV we Francji, skąd dostała się w XVIII wieku do Polski.

Zasadniczym elementem gry było odgadywanie haseł, przysłów, zawodów. KalamburyKażda z drużyn złożona z seniorów i młodzieży odgadywała  hasło lub hasła, przedstawiane przez jednego z członków przeciwnej drużyny. W poszczególnych etapach zabawy hasła przedstawiane były gestami (pantomima) lub rysunkami (elementy rebusu). Zarówno podczas pokazywania jak i rysowania nie wolno było używać słów ani wydawać  dźwięków - podpowiadających hasło.
Zabawa była wyśmienita, wyzwoliła dużo uśmiechu i zmobilizowała wszystkich do myślenia na wesoło. Kiedy zabrakło przygotowanych haseł i współzawodnictwo zakończyło się remisowym wynikiem, wszyscy zaczęli  szukać  w swojej pamięci nowych zagadek, powiedzonek i nadal się bawili. Zdawało się, że to spotkanie   nie będzie miało końca. Zabawa jest bowiem tym rodzajem aktywności człowieka, który w najrozmaitszych formach przewija się przez całe jego życie. Towarzyszy jej uczucie radości, napięcia i świadomość odmienności od zwyczajności. A wiek nie ma żadnych limitów!
bip Oswiecim
©2018 Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu