Aktualności - Osoby Starsze
10 i 11 czerwca  nasi Seniorzy spędzili w „sportowym duchu” walcząc o zwycięstwo w Turnieju Boccia. Grupa zawodników oraz kibice brali udział w I Integracyjnym Festiwalu Sportowym zorganizowanym  przez Integracyjny Klub Sportowy  „Silesia”  w Hali Widowiskowo-Sporotwej MCKiS w Jaworznie.
Boccia to dyscyplina paraolimpijska o bardzo prostych zasadach. Gra  polega na umieszczaniu kul własnego koloru jak najbliżej kuli białej, która wyrzucona jest na boisko na początku gry przez jednego z zawodników. Korzenie tej nieskomplikowanej ale bardzo emocjonującej gry sięgają ponoć czasów starożytnych. Wymyślili ją rzymscy żołnierze, którzy stale przesuwając granice cesarstwa sprawiali, że w bocce grała w końcu cała południowa Europa. Włoskie kule wykonane są z miękkiego materiału, można je rzucać, turlać lub kopać. W Boccie może grać każdy,  jest bardzo przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Zawodnicy z dysfunkcjami ruchu mogą startować z pomocą asystenta, nie ma znaczenia płeć, wiek, stopień niepełnosprawności graczy.

Seniorzy z De-De-Pe już od dawna „zaprzyjaźnili się” z francuską wersją bocci czyli boulami, w które często grają w ogrodzie. Włoska boccia z początku obca dla naszych zawodników  szybko zyskała ich sympatię i po krótkim treningu przystąpili dzielnie do indywidualnego współzawodnictwa. W wyniku rozgrywek eliminacyjnych do ćwierć finału zakwalifikowało się trzech naszych zawodników: Panie Danuta i Emilia oraz Pan Tadeusz. Niestety do półfinału przeszedł tylko Pan Tadeusz. Runda finałowa nie została przez nas osiągnięta. Z lekkim żalem, ale pełni emocji i zadowolenia z poznania nowej dyscypliny wróciliśmy do Oświęcimia z nadziejami na następny dzień, który był dniem rozgrywek drużynowych. Jednak jak to w sporcie bywa czasami spotykają nas porażki i musieliśmy się pogodzić z brakiem kolejnego trofeum na półce. Mimo to seniorzy byli bardzo radośni, a sam udział w zawodach dał im dużą satysfakcję. Już zaczęli treningi aby zwiększyć szanse na zwycięstwo w przyszłym roku.
bip Oswiecim
©2018 Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu