Aktualności - Osoby Starsze
Rok Witolda Pileckiego - wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Rok 2010 Rada Miasta Oświęcim ustanowiła  Rokiem  Rotmistrza Witolda Pileckiego, w którego uroczyste obchody włączył się nasz ośrodek.
Rotmistrz Pilecki to symbol bohaterstwa, jeden z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, człowiek, który na ochotnika poszedł do Auschwitz i jako pierwszy poinformował Zachód o popełnianych tam zbrodniach,  więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego. Podejmowane w ramach Roku Pileckiego inicjatywy mają na celu przypomnienie tej wybitnej postaci i jego świadectwa.

Spotkania z Pileckim nasi seniorzy rozpoczęli w miesiącu marcu - w ramach cyklicznych zajęć biblioterapii  zapoznali się z lekturą dr Adama Cyry  i Wiesława Wysockiego pt. „Rotmistrz Witold Pilecki”.
28 kwietnia  grupa uczestników wybrała się do Muzeum Auschwitz celem  zwiedzenia Muzeum ze szczególnym zwróceniem uwagi na historię Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Oglądanie ciekawej wystawy i licznych dokumentacji oraz krótka prelekcja pani przewodnik pomogły zgłębić biografię bohatera.  Seniorzy bardzo przeżyli wizytę w miejscu pamięci,  z dużym przejęciem słuchali i z zainteresowaniem zadawali pytania.

W ramach obchodów zaplanowaliśmy w miesiącu maju  międzypokoleniową lekcję historii, którą dla seniorów i młodzieży z Gimnazjum nr 4 poprowadzi specjalista od biografii rotmistrza- dr Adam Cyra oraz warsztaty plastyczne związane z historią bohatera.                     W miesiącu czerwcu podczas corocznej wystawy twórczości naszych seniorów zaprezentujemy prace tematycznie związane z Pileckim. Uczestnicy w dalszym ciągu będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach biblioterapii, podczas których zapoznają się z książkami dotyczącymi rotmistrza.
bip Oswiecim
©2018 Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu